DEM_9041

Як працювати ФОПам

Багато з нас хотіли б займатись власною справою. Проте, для цього потрібно розумітися в багатьох тонкощах, які часом можуть лякати. Щоб у вас не виникло таких труднощів, фінансистка Карітас Коломия Тетяна Остафійчук розповість вам про все.
 
Першим вашим кроком буде зареєструватися підприємцем в державного реєстратора в ЦНАПі, або на порталі «Дія». Однак, перед цим потрібно чітко визначитися з видом діяльності. Від цього буде залежати багато речей. Опісля дослідіть правила ведення підприємницької діяльності. Моя порада: знайдіть фахового бухгалтера, який допоможе вам у всьому розібратись.
Якщо коротко, то є 2 системи оподаткування для фізичних осіб (надалі «ФОП»): загальна та спрощена система оподаткування.
Загальна охоплює майже всі види діяльності, але облік у неї більш суворий (переважно цю систему використовують ФОП, які працюють з підакцизними товарами).
 
Спрощена система або ж Єдиний податок, поділяється на 4 групи.
 1 група – це торгівля на ринках, ремонти різних видів (техніки, машин, і т. д.), салони краси. Плюси: фіксована ставка податку (10% від прожиткового мінімуму, на 2023 рік це 268,40), звітність за підсумками року. Мінуси: ліміт до 1 млн грн, відсутність можливості найманих працівників, малий список КВЕД(класифікатор видів економічної діяльності).
 
2 група – найпопулярніша група серед ФОПів, які займаються продажем товарів. Ставку податку на цій групі, фіксує місцева влада за місцем реєстрації. Переважно це 20%, але, наприклад в Коломиї – 12% від мінімальної заробітної плати (6700 грн)
Плюси:більший вибір КВЕДів, ліміт до 5 млн, звітність за підсумками року.
Мінуси: не більше 10 найманих осіб.
 
3 група – найбільш численна серед суб’єктів господарювання. Поділяється на 3 ставки податку 5% від вашого квартального доходу. Проте, на час воєнного стану ввели додаткову ставку 2% від вашого доходу за місяць ( а не за квартал).Також є ставка 3%, але вона дозволяється тільки для ФОПів на 3 групі, які зареєстровані як платники ПДВ.
 
4 група – це сільськогосподарська діяльність(ферми й т. д.).
 
 Також важливо, що кожен ФОП незалежно від групи чи системи сплачує щомісяця, раз на рік або квартально ЄСВ (Єдиний соціальний внесок) – пенсійний податок) 22% від мінімальної заробітної плати. Також на момент реєстрації ви повинні вибрати яка система оподаткування можлива і найбільше вам підходити.
 
Після реєстрації раджу відкрити рахунок як підприємця у банку. Це зручно, до прикладу при сплаті податків. Також на ваш рахунок вам будуть надходити кошти від реалізації товарів чи послуг. До слова, кошти не можуть надходити на ваш рахунок як Фізичної особи, адже вважаються коштами не цільового призначення. Також це працює навпаки: ви не можете використовувати кошти з бізнес-рахунку на власні потреби (тобто за них не можна купувати хліб додому чи оплачувати комуналку у квартирі).
 
Не забувайте про звіти й сплати податків, це дуже важливо. Перша і друга група ФОПів звітується перед податковою раз в рік. Ви будете мати 60 днів після звітного року, щоб подати звіт і задекларувати свої доходи. Третя група звітується або раз у квартал або ж щомісяця (залежно від ставки податку). Важливо, що ви можете не подавати звіт, якщо не здійснювали діяльність, або не мали доходу. Адже в такому випадку ви не маєте з чого платити податок.
 
Від початку повномасштабного вторгнення, уряд вніс зміни до закону, згідно з яким ФОПи можуть не сплачувати Єдиний податок з 1 квітня 2022 року. ЄСВ(Єдиний соціальний внесок( пенсійний податок) можна не сплачувати з 1 березня 2022 року (але ці місяці не будуть враховані вам до загального стажу).
photo_2023-03-21_19-04-32
Caritas Kolomyia