Ті, хто підживлює механізм добра

На одній з її футболок пише “Якщо не я, то хто?”. Це той випадок, коли надпис на футболці — пряме попадання, бо транслює світу основну з цінностей людини, яка її носить. Це Іванка Федорак — координаторка волонтерів благодійного фонду Карітас Коломия. Одна з її ідентичностей — волонтерка. Її вогні в очах запалюють та надихають інших допомагати. Після десятьох років волонтерського досвіду, Іванка допомагає тим, хто відчуває душевний поклик допомагати іншим. Іванка розповіла нам про свій досвід, стрімкий розвиток волонтерського руху в Карітасі та як народжується механізм добра всередині Карітас Коломия.

 – Координаторкою волонтерів у Карітас я працюю всього три місяці. До цього, ще з першого курсу, сама волонтерила. Згодом працювала в проєкті з дітьми у Карітас Коломия, а після знову стала волонтеркою і врешті очолила цей напрям роботи. Я дуже щаслива, що є таке місце, як Карітас, де можна відчувати свою важливість, допомагати людям, бути причетною до великого механізму добра.

Залишатися стільки років волонтеркою мене мотивували Люди. Спільноти волонтерів, які зустрічалися на різних етапах мого волонтерства, завжди додавали мені мотивації та ресурсу продовжувати.

Перед тим, як очолити цей важливий напрям роботи Карітас Коломия я мала невеликі вагання чи вистачить у мене знання та досвіду у волонтерському менеджменті, бо раніше цим я не займалась. Та, попри сумніви, приступила до роботи. Я знаю, як побудована робота волонтерів, координувати їхню роботу вчилася в процесі. Волонтери вільні: можуть — долучаються до праці. Бути керівником означає мати обов’язки. Ти відповідаєш не тільки за себе, а й за роботу всіх.

У нас є чимало напрямків, де потрібні волонтери. Це розподіл та сортування гуманітарної допомоги, видача гуманітарної допомоги, допомога в медичному напрямку, допомога в організації заходів, допомога в роботі соціального гардероба, допомога в шелтерах, у функціонуванні хабів, охорона, приготування їжі, робота з дітьми, допомога з транспортом.

Від лютого до сьогодні понад 400 людей змогло поволонтерити в БФ Карітас Коломия. З них 100 приходило більш як 4 разів і стали нашими постійними волонтерами. Якщо порахувати ще й волонтерів, які допомагають розвивати наші осередки, це ще понад 100 людей.

Серед волонтерів є діти, які приходять з батьками, є підлітки, які приходять з дозволу батьків, є волонтери, які досягли повнолітня та найпрацьовитіші, вічно молоді волонтери. Важко налагодити комунікацію так, щоб з усіма одночасно, але вони дуже класно знаходять спільну мову один з одним навіть без нашої координаторської допомоги. Зі свого боку ми стараємось об’єднати та створити комфортні умови для волонтерства для усіх, не зважаючи на вік.
З охочими стати волонтерами ми про все комунікуємо: з’ясовуємо які у людини наміри та скільки часу вона може присвятити роботі. Якщо волонтер поділяє цінності Карітасу та готовий безкоштовно допомагати іншим, запрошуємо його на два дні подивитися, як відбувається робота. Якщо людина погоджується працювати на постійній основі, укладаємо договір про волонтерську роботу, і людина приходить волонтерити до нас, коли має вільний час. Це може бути і година, і дві, і один раз на тиждень. Кожний вибирає свій сектор допомоги, але можливість реалізувати себе мають всі.
У волонтерстві чимало переваг. Людина не сидить вдома, а отже легше сприймає новини та те, що відбувається. Також тут можна знайти багато друзів та однодумців, тут багато спілкування. Волонтер відчуває себе потрібним, часто люди так урізноманітнювали своє життя, або й докорінного його змінювали.
Важливо бути відкритим до людей, і робити все з любов’ю та щиро. Також треба вміти вчасно зупинитися та взяти відпочинок, щоб могти далі ефективно волонтерити.
Волонтерство — це нові знання, нові люди та саморозвиток, це долучення до соціального служіння, до цінностей Карітасу. Дуже тішить, коли до нас приходять люди, які вже раніше були волонтерами в інших підрозділах Карітасу — у Маріуполі, Запоріжжі, Києві. Тобто вони продовжують свою справу, і це гріє.

Волонтерити зазвичай приходять свідомі та вмотивовані люди, які усвідомлюють цінність та важливість цієї роботи. Вони й залишаються та формують спільноту, сім’ю, де кожному комфортно, де кожен знаходить потрібних для себе людей. Думаю, це найбільше мотивує людей залишатися в нашій Карітас family. Також ми часто організовуємо зустрічі, тренінги, спільний відпочинок. У нас з волонтерами дуже насичене дозвілля: ми разом ходимо на прогулянки, організовуємо майстер-класи та різні класні зустрічі. Граємо волейбол та футбол, хлопці навіть створити волонтерську футбольну команду ФК «Карітас Коломия», яка показує класні результати на благодійних футбольних турнірах. Зазвичай ми всім Карітасом ходимо підтримувати наших хлопців, це дуже сильно всіх об’єднує.

Caritas Kolomyia